Ako už bolo povedané, my stvory pochádzame už z čias pradávnych…lovíme mamuty, žijeme v jaskyni a živíme sa zberom lesných plodov a korienkov…ale nie, také zlé to s nami zase nie je :)
Zato sme (s)tvory mäsožravé…občas aj bylinožravé a koláčožravé :P
A tak sme si jeden krásny jesenný deň upiekli najfamóznejšiu kačicu na svete. :)
Vyskúšajte, nie je to zase taká veda, ako sa zdá.
(6 osôb)
Kačica
- 1 veľká kačica prípadne 6 alebo aj viacej kusov kačacích stehien
- soľ
- 1 kilo bravčovej masti…ak ste buržuji, použite kačaciu masť
Červená kapusta
- 1 hlava červenej kapusty
- 3 lyžice cukru kryštál
- 1 lyžica bravčovej masti
- 4 lyžičky soli
- ½ lyžičky mletého čierneho korenia
- 1 kopčitá lyžička mletej rasce
- 2 dl červeného vína
- 1-2 lyžice vínneho, jablčného alebo obyčajného octu
Lokše: (ak urobíte z 1,5 kg zemiakov a 450 g múky, tak len dobre)
- 1 kg zemiakov
- asi 300 g hladkej múky (nedá sa určiť presne, každá odroda zemiakov je iná a potrebuje rozdielne množstvo múky)
- Tento tajný tip na to, ako piecť kačku sa Stvorám podarilo uchmatnúť od jednej super truper baby, ktorá tento recept vyňúrala od samého pána kuchára… a teraz potichu… famfáry… od uja Žideka… ale nikomu to nepovedzte a radšej rýchlo pečte…
- Takže…rúru dáme predhrievať na 100 stupňov. Kačicu rozporcujeme na 6 častí (alebo si kúpte len stehná, tie su aj tak naj) a poriadne osolíme z oboch strán. (Ak sa vám dá, môžte ju nasoliť už deň vopred a nechať odležať, ak nie nevadíí..) Poukladáme na pekáč a zalejeme litrom rozpustenej masti alebo tak aby bola kačička celá ponorená…áno, počujete dobre, litrom!!! Práve sa vám asi pretočili oči a povedali ste si: čo tým stvorám haraší, čo potom s toľkou masťou, veď to je príšerné plytvanie, deti v Afrike hladujúúú !!! Nebojte sa, ani kvapka z tejto masti nevyjde nazmar, všetko bude použiteľné na ďalšie účely. Bravčová masť bude mať skvelú kačaciu chuť, môžete si ju mazať na chlebík, používať na ďalšie varenie, v chladničke vydrží naozaj niekoľko mesiacov. A ak masť nelúbite, zlejete ju do niekoľkých sklenených pohárikov a podarujete masťožrútom, verte nám, budú vás za to milovať. :)
- Takto nasolenú kačicu zaliatu masťou vsotíme do rúry vyhriatej na 100 stupňov. Nemusí byť prikrytá, pri takej nízkej teplote neprská. A to by bolo, čo sa kačky týka, asi tak všetko…celkom ľahké, nie? :P
- A hor sa na prípravu cesta na lokše, kačica má pri tých 100 stupňoch také 4-5 hodín čas! Pokojne urobte 1,5 násobnú dávku, lokší nikdy nie je dosť. :)
- Uvaríme zemiaky úplne do mäkka v šupe, voda nemusí byť osolená. Ešte teplé pretlačíme cez pretláčač na zemiaky a necháme chladnúť.
- Keď sú už úplne vychladnuté, prisypeme hladkú múku a poriadne prepracujeme na pružné, trošičku lepivé cesto. Nesolíme, nepridávame žiadne vajce do cesta!
- Rozdelíme na malé bochníky a na dobre pomúčenej doske vaľkáme na placky hrubé asi 2-3 mm.
- Pečieme z oboch strán na suchej teflónovej alebo keramickej panvici, kým sa nám nerobia tmavohnedé ,,pupáky“ . Ak sa vám lokše pri pečení nafukujú ako o život, je to správne, cesto sa vám vydarilo. :)
- Hotové lokše sa dajú kedykoľvek prihriať v mikrovlnke…samozrejme ich poriadne omastíme výpekom z kačky.
- A poďme na kapustičku…
- Vo veľkom hrnci rozpustíme masť (môžte použiť aj maslo ak sa vám masť neľúbi) a pridáme cukor…miešame, kým sa nezačne roztápať a pomaličky zlatnúť až hnednúť …vtedy sa tvorí karamel, ktorý kapustu skvelo ochutí.
- Do karamelizujúcej masti pridáme soľ, čierne korenie a rascu. Rýchlo pridáme nakrájanú kapustu…ak medzitým karamel začal tvrdnúť, nevadí, rozpustí sa hneď ako kapusta začne púšťať šťavu. Podlejeme asi 2 dl vody, prikryjeme a dusíme temer do úplného mäkka, občas premiešame. Na záver prilejeme víno a odkryté ešte varíme, aby sa vyparil alkohol a prebytočná šťava. Na záver pridáme ocot, krátko povaríme.
- Ochutnáme a podľa chuti pridajte ešte soľ, ocot, cukor,…
- Medzitým ako sme sa hrali s lokšami a kapustou, kačica sa pomaly, ale isto dopeká. Po tých 4 – 5 hodinkách by už mala byť mäkká a masť pekne vytopená.
- Do pripravených sklenených nádobiek si pozlievame vytopenú masť a necháme v pekáči s kačicou len tak asi 2 dl výpeku. Ten sa môže použiť na omastenie lokší. Zvýšime teplotu rúry na 180 stupňov a necháme kačicu ešte asi 10 – 15 minút zapiecť, aby mala zlatohnedú farbu.
5 komentárov
Tak kačku pečiem takto pomaly vždy, ale masťou som ju ešte nezalievala. Som na to zvedavá. Ale nebojím sa, masť je moja kamoška :-).
Treba veru vyskúšať aj s kopou masti.. kačička bude pekne štavnatá… no a potom tá masť na chlebíku… mňam! Ináč tá masť chytí kačičkovú príchuť a dá sa v nej takým istým spôsobom pripraviť kura. Bude také trocha kačkové… :)
Pingback: Kačacie Prsia s Hruškovým Čatní – Stvory z kuchyne
Recept zaujímavý, len zbytočne básnicky akože vtipne komentovaný. Ale aká múka, čo je dosť dôležitá info!, Vás nenapadlo, namiesto obkecávania napísať. Prajem všetko dobré !
Pekný deň Vlasta. :) Ďakujem veľmi pekne za koment. „Básničky“ pre mňa nie sú zbytočné, rozprávali sme sa tak doma s mamkou, ktorá ma k vareniu a pečeniu priviedla, takže mi ju to pripomína, ale úplne chápem, že nie každému sa musí tento štýl páčiť. Niekedy zdanlivo zbytočné veci pre niekoho môžu znamenať svet. Múka je tam uvedená hladká v surovinách, ak teda myslíte k lokšiam. Pekný deň prajem.