Ked som bola malá, moje najoblúbenejšie ročné obdobie bolo leto, samozrejme kvôli školským prázdninám a potom zima,kvôli Vianociam a kope snehu vonku, sánkovaniu a stavaniu snehuliakov. :) Bývala som v Rožnave, čo je malé mestečko vkotline, takže o kopce nebolo núdzu. Na nový rok sme vždy chodili na novoročný výstup na Volovec s dedkom, kde som dostala ako odmenu za prebrodenie sa snehom až na vrchol kopca teplý čaj bez rumu a odznak! Milovala som to…

No asi starnem.. teda ono asi to bude ASI-URČITE, vidím to na mnohých veciach, a teda okrem iného aj na tom, že sa mi kompletne zmenili obľúbené ročné obdobia. Po novom teda milujem jar a jeseň. Dve ročné obdobia, ktoré prinášajú vždy kopec farieb, ranné hmly a zubaté slnko. :)

Jar je pre mňa úplnou dokonalosťou.. každý den sa zobudím a teším sa viac a viac. Každý den ma prebudí o čosi teplejšie počasie, o čosi viac zelenej trávy v našej záhrade a o pár zakvitnutých kvetov viac na stromoch. :) Ciže som vlastne naspäť vo svojich detských časoch, čo sa týka nadšenia, len predmet nadšenia je iný.

No a k mojej jari teda okrem milión ďalších vecí patrí aj vysádzanie byliniek a iných dobrôt. Aaaa kedže som si dala nedávno záväzok, že vám budem spisovať nejaké moje postrehy a články a tak a okrem iného som mega DIY maniak, tak začneme DIY bylinkovou záhradkou s nejakými tými mojimi postrehmi. :)

V mojej bylinkovej záhradke pestujem klasiky. Áno priznávam, po stránke jedla som ja strááášna konzerva. Nerada experimentujem, nové chute sú pre mňa úplný strašiak, morské príšery sú pre mna naozaj že príšery a keby ste mi povedali, že mám ochutnať sušeného chrobáka, tak vás rovno pošlem kade lahšie.. :D

Takže moje byliny sú úplne tá najväcšia klasika… pažitka, petržlen, koriander, mäta v niekolkých prevedeniach, samozrejme bazalka, rozmarín, tymián, oregano a medovka. :) Týmto som tento rok začala a ako sa poznám, postupne budem dokupovať, ked sa znova objavím na tržnici.

Pestujem zo sadeničiek, ktoré som tento rok kúpila na Miletičke, ale priznávam predchádzajúce roky pochádzali moje sadenice vždy z Hornbachu. :) Kači ma sprdla, že kupujem nemecké sadenice, takže som sa tento rok vybrala za tými slovenskými… snáď. :))

Ciže poďme na to. :) Na sadenie som si tento rok kúpila také mega tažké kamenné črepníky v Hornbachu s dierkou na spodku.

Ďaaalej som si kúpila štrk a substrát na bylinky, ktorý som mixla so zeminou z minulého roku. Odporúčam kúpiť aj mulčovaciu kôru, ktorá sa na záver použije na prikrytie zeminy.

Bylinky si rozdeľujem vždy do niekoľkých bylinkových okruhov. :) Mäta ide vždy do črepníkov samostatne, prípadne s inými mätami, pretože je extra agresívna a hrozitánsky okupuje všetko územie naokolo. Takže pre istotu je izolovaná. :)

Bazalka ide do črepníku tiež sama, pretože ešte neprišiel jej čas. Tá musí ísť dovnútra, keďže je to hrozná citlivka a ešte jej hrozia omrzlinky. Takže po zasadení šup s ňou dnu a vytasiť von na slnko až koncom apríla, začiatkom mája.

Ďalší okruh tvorí petržlen, pažítka a koriander. Tie si kupujem po viac kusov, aby nikdy nechýbali, pretože ich používam hrozne rada. :) Všetký ľúbia vlhkú pôdu a nie úplne priame slnko.

V druhom okruhu mám zase rozmarín, tymián a oregánu, keďže títo pánkovia zase obľubujú priame slnko a suchšiu pôdu. :)

Bylinky sadím tak, že na spodok kvetináča šupnem vrstvu šutrov, potom zemina, ktorú polejem vodou aby sa s ňou lepšie pracovalo. Bylinky strčím do jamiek, zasypeme, zeminu znova prelejem vodou, aby pekne sadla. Na záver môžete okolo byliniek jemne rozsypať mulčovaciu kôru, aby sa pri daždi bylinky zepackali od zeminy. :) Hotofka.

Keď chcete fancy bylinky, môžete si ešte vytvoriť označovače byliniek z okrúhliakov, na ktoré si napíše o akú bylinku sa jedná, alebo si vyrobiť označovače z korkových vínnych zátok, na ktoré napíšete názov bylinky a napichnete na zátku na špajlu. :)

Write A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.