Pharrell Williams je spevák. Vraj. Alebo DJ? Nie som si naozaj istý….

Ak aj je, tak jeho hudba je v inej galaxii ako tá moja.. ALE ..Adidas a Pharell Williams to je už iná vec. Týchto tenisiek mám niekoľko a sú absolútne mega. Jedny mám také zvláštne pletené a žlté mám troje…a máme spolu vzťah… áno vzťah… a to dokonca taký pevný, že keď sa mi raz stalo, že kolegova takmer dospelá dcéra mi na tie najžltšie skočila – skoro bol jej otec bez práce. Ale to by som mal potom problém, lebo jej otec je šikovný a neviem, kto by tu prácu urobil. Takže som bol nútený to predýchať. A teda ako súvisia moje nádherné tenisky a hory? Veď čítajte..

Pred nedávnom sme sa s mojou Stvorou rozhodli ísť k Veľkému Hincovmu plesu. Počko nič moc..kopa mrakov sa válala po oblohe, ale išli sme. Veľké Hincovo je niekde v 1950 metroch. U nás doma sa to má tak, že moja žena vládze viac ako ja….čo však má pár výhod. Počas celej túry ju mám pred sebou…. :)  V tento deň mi oči skackali raz na jej zadok..potom na kopce…potom na mraky a stále tak dookola. Vedel som, že zadok si poriešime večer, ale tie mraky…. tie ak stretneš a neodhadneš… tie moc už potom neporiešiš…

Prevalovali sa hore dolu cez kopce a už som len čakal kedy zahrmí prvý krát. A vtom niekde v 1800 mnm – Pharrell Williams. Drb. Bambulka. Botoxu toľko, že podľa mňa musí mať povolenie na vstup do ochranného pásma..a na labkach? No Pharrel Williams.. v 1800 metroch. “Juj ale tu fúka” zašvitorila – no to moja zvykne v 1800 vravím si. Peklo. Zapla si mikinku, spravila daľšie selfie a išla ďalej.

Kráčam si ďalej a nechápem. A hneď mi hlavou preblesklo koľko sme takýchto z tých hôr za počas mojej aktívnej zachránarskej kariéry brali. Veľa.. A vidieť to na živo, keď je to v celku a v poriadku bez zranení je ako vidieť kamzíka v Boroch.. živého myslím.  A tak sme sa s mojou Stvorou začali baviť ako je toto možné a hlavne keby sa tu teraz niečo zomlelo, čo robiť. Napríklad, ak by teraz zahrmelo… Neviem či je botox vodivý – ale asi je. Pamätám si asi 7 KPRiek po údere bleskom. Len jedna bola úspešná. Aha sorry KPRka – resuscitácia…alebo teda oživovanie.

Boli sme stále v doline, ale aj tak mi nebolo všetko jedno. Kosodrevina už nikde a tak veľa šancí, kam sa zašiť nie je. Ale stále lepšie ako na hrebeni. Premyšlal som, či bambulka vie, že keď príde búrka, treba sa z hrebeňa okamžite pratať preč a že najviac bleskov stretneš niekde vo výške 1500 až 2000 mnm. V zásade, ideálne je, keď si všetko naplánuješ tak, že ťa vôbec búrka nezastihne. Sleduj radary a na letné turistiky sa vyber ráno, aby si už na obed sedel doma v bezpečí. Ale teda keď už… pravidlo, že keď prvý krát zahrmí, prac sa preč, platí za každých okolností. Ideálne niekam do doliny. A keď sa už stane, že ťa búrka prepadla… rozostúp sa.. a od svojho parťáka odíď minimálne na 50 m a kráčaj smer dole.. nebež a nerob veľké skoky.. existuje totiž niečo ako krokové napätie.

Ale poďme si to trochu rozmeniť… postupne pár podstatných vecí o búrkách, ktoré majú svoje čaro.. sú krásne.. ale ver mi, že len vtedy, keď si v teple domova..  ;)

Najrýchlejšie pohybujúca sa búrky sú takzvané frontálne. Frontálne búrky sa tvoria vtedy, keď v markíze povie pán Ilko, že sa očakáva prechod studeného frontu. Takáto búrka dokáže postupovať rýchlosťou niekde od 30 do 10kmh. Aha.. .možno preto tie Pharelly na nohách… ale tej búrke kamoši neujdete. Rýchlosť takého blesku je cca 300 km za sekundu. Neuhnete sa.. ani s Pharellmi na nohách. A keby aj… museli by ste sa rýýýýchlo uhnúť minimálne do vzdialenosti 300m. Ale ani to nezaručí, že prežijete. Blesk má totiž svoje sestričky a bračekov.. čiže niečo ako sekundárne malé bleskuliatká. To sú tie mini nožičky na pekných bleskových fotkách.. :)

Blesk a moja Stvora majú jednu povahovú črtu spoločnú. Sú extrémne nedočkaví. U blesku sa to prejavuje napríklad tým, že sa snaží megaaa rýchlo dostať preč z mraku. A hľadá si cestu… a rovnako ako moja Stvora – cestu najmenšieho odporu. Všetko čo je vysoké je nebezpečné… a všetko čo je vysoké a osamelé je extrémne nezbezpečné. Ideálne je keď sa dokážete zašiť niekde v hustom lese alebo aspoň kosodrevine. Naopak okraj lesa je najnebezpečnejší. Ak ste niekde hore bez lesa… skúste hľadať skalnú dutinu ,do ktorej sa schováte. No nezabúdajte, že pokiaľ sa blesk rozhodne udrieť do skaly.. bude si to fičať smerom do zeme po skale. A keďže 80% ľudského tela tvorí voda –  vprípade bambulky 70% voda a 10% botox –  v momente, keď vás na svojej ceste blesk stretne.. preskočí na vás. Preto neopierajte sa o skalu, sadnite si na vak a nohy pokrčte tak, aby ste sa nedotýkali zeme. Pokračovať do domoviny môžete tak 30 minút po poslednom údere hromu. A! Nezabúdajte na to, že to, že neprší, len sa nad vami zmráka, vôbec neznamená, že je všetko ok. Nie je… blesk a jeho bleskuliatká sa totižto môžu rozhodnút utiecť z oblaku aj bez dažďa…

Čo robiť v búrke

A na záver si ešte povedzme ako teda zistiť, že tá búrka asi ide.. v prvom rade… vyťukaj SHMÚ a kukni radar.. tam cca vidíš ako sa to hýbe a kam.. nezabudni, že sa to hýbe rýchlo a to, že sa formuje búrka pár km od teba neznamená, že zachvíľu nie je u teba..

V druhom rade… študuj karfiol… Keď sa zjaví pred tebou, riadne si ho prezri a sleduj ho.. Nie ten v tescu.. ten na oblohe. Keď má oblak stále tvar karfiolu je to ešte vporiadku… ale to sa čoskoro zmení. Dajme trochu karfiolovej fyziky. Všetci vieme že teplý vzduch stúpa. Preto napríklad ide týpek na paraglajde smerom hore…a niekedy extrémne smerom dole..no a potom už nikam. No a keď sa dostane vysoko hore kde je zima..ten teplý vzduch začne kondenzovať… a tak vznike cumulus – malý krpec karfiol, ktorý ale čoskoro narastie. A nech má aj bambulka vo Pharrelloch predstavu ako rýchlo narastie… tak vo vnútri takéhoto mráčiku vplyvom zmeny skupenstva a následne generovaného tepla vzniká vzostupný prúd, ktorý si to úplne v pohode fičí okolo 100 km/h. Pre bambulku – spusti okienko na svojej (vlastne priateľovej) X5ke pri 100kmh a daj hlávku von…pochopíš…  :))) Keď sa toto všetko udeje tak karfiol – teda cumulus – sa zmení na mega karfiol – teda cumulonimbus. Ale to už má tvar niečoho čo akoby práve vybuchlo. Proste nabúchaný sexy svalnaty karfiol. Keď sa dobre pozriete na takýto oblak a jeho vrchná časť je plochá, rovná, zaoblená, bude pršať, ale dá sa to prežiť. Pokiaľ ale je jeho vrchná časť rovná a znej vystupuje niečo ako výčnelok..alebo niečo ako malý karfiol čo rastie na vrchu oblaku – bude mega pršať..takto vieme aspoň trošku zistiť čo nás čaká.

Takže keď si to tak všetko zhrnieme. Primárne sa naozaj skúste búrke vyhnúť. Keď už v nej ste skúste sa stiahnuť z exponovaného terénu niekam do bezpečia. Je 100 000 teórií, či vypnúť mobil alebo nie – ja si svoj vypínam. Myslím v tej búrke.. nie na porade… Pre moju Stvoru – láska aj na paddleboarde na vode v búrke platí to isté.. nie neseď na doske a nefoť si celá nadšená blesky, lebo jeden schytáš. Je to presne to isté ako na Slavkovskom štíte v búrke. Ak prvýkrát zahrmí bežte preč. Blesky si nefoťte, mohla by to byť vaša posledná fotka.. ale možno slávna… :) Držte sa ďalej od reťazí a ľudí.

Takže tak… a ak vášho parťáka alebo okoloidúceho nedajbože trafil blesk… v ďalšom článku sa dočítate, čo spraviť.

 

Užívajte hory… bezpečne… :)

 

P.S. Ospravedlňujem sa botoxovej bambulke.. je super, že chodíš do hôr.. ale nabudúce bezpečnejšie. ;)

Čo robiť v búrke
Čo robiť v búrke

Write A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.