Akože tak vám povieme kamoši.. makrónky k nám prišli, spravili veľké haló, aj knihu sme dostali a nám sa nie a nie nejako zaľúbiť. No a po rokoch, čo tu sú, sme si povedali, že však čo my sme niečo menej, tak sme pozbierali všetky sily a spravili aj my… a keby ste ešte nejakým zázrakom stále nemali recept, tak tento je fáááájn… ;)


     (cca 3 plechy, počet závisí od veľkosti)

 • 150g bielok (odstáte v chladničke minimálne 24 hodín a pred pečením vybraté do izby kľudne aj 3 hoďky)
 • 200g mandľovej múky alebo mletých mandlí (my máme z www.paleoshop.sk, bio verzošky sa nám nevyplatili)
 • 200g práškového cukru
 • 200g kryštálového cukru
 • 50g vody
 • cukrárenský teplomer (bez neho to nepôjde)

 

 • Takže vrhnime sa na to… :) Rozdelíme bielka na polovicu 75g/75g. Ako už bolo spomenuté vyššie, je dobré nechať bielka odstáť. Čiže ich švacnite do pohárika, prikryte fóliou a šup do chladničky na minimálne 24 hodín. Pred pečením je zase dobré ich šupnúť na 3/4 hodinky na vzduch, aby sa prispôsobili izbovej teplote. :)
 • Tak keď máme bielkovú procedúru za sebou vrhneme sa na procedúru s mandľovou múkou. My sme testli viac druhov. Super je múka z www.paleoshop.sk, teda aspoň nám sa osvedčila. Stretli sme sa aj s múkou z bioobchodu, ktorá nefungovala, teda minimálne nám ťarbavým. Profíci to dajú asi s každou. :)) Takže múku si preosieme cez sitko, aby sme sa zbavili väčších častí. Následne preosieme práškový cucu a potom múku aj cucu švacneme dokopy a preosieme ešte dva krát. :)) No procedúra desná. My používame sitko z tescomy na preosievanie múky a cukru.
 • No a teraz to príde. Procedúra číslo 3.  Na šporák švacnite vodu a cukor kryštál a zohrievajte. Medzitým si do mixéra dajte šlahať bielka (75g) do hustej peny. Keď bude mať na šporáku cukrový rozvar 118 stupni, tak rozvar vlejte za stáleho mixovania do bielkov a mixujte, až pokiaľ sa zmes neochladí a nebude tuhá a leská. Brnkačka nie? :) A keď chcete farebné makrónky, švacnite počas záverečného mixovania farbu. Farba mierne vybledne počas pečenia, takže myslite na to pri farbení. ;)
 • Teraz už len zmiešajte druhých 75g bielkov s mandľovo – cukrovou zmeskou, mala by vzniknúť super hustá pasta. Kydnite na ňu vymiešané tuhé bielka a vmiešavajte a vmiešavajte pokiaľ nemáte konzistenciu tzv. lávy. To znamená, že keď  varešku podržíte vo vzduchu, tak zmeska z nej veeeeľmi pomaličky padá dole a veľmi mierne sa rozteká po dopadnutí. Pozor aby ste to neprešvihli, lebo miesto makróniek budú placky.
 • Teraz už len šup do cukrárenského vrecka s okrúhlou špičkou a na plech vystlaný pečiacim papierom vytvárajte krúžky, tak, že vrecko držíte vo zvislej polohe kolmo a len zatlačíte do vrecka a potom odtiahnete vrecko. Priemer by  mal byť cca 3cm. Keď máte plech hotový, vezmite ho do rúk a 5 krát ním tresnite o zem, aby sa uvoľnil vzduch. Ak vám na povrchu ostali mierne špičky, môžte do nich ďobnúť navlhčeným bruškom prsta a zarovnajú sa. :)
 • Plechy nechajte odpočívať pri izbovej teplote cca 30 minút. Do rúry môžu ísť vtedy, keď sa makrónka nelepí o prst pri dotyku bruškom prsta. Rúru si vyhrejte počas odpočívania makroniek na 160 stupňov. Pečte cca 12 – 15 minút. Je to trochu taká hra, musíte zistiť ako funguje vaša rúra a ako silno hreje… :))))
 • Po vybratí von z rúry, nechajte makrónky vychladnúť, až potom ich pomaly a opatrne zložte z papiera.
 • Plňte obľúbenou plnkou. ;) My sme použili čoko ganache a mascarpone s domácim jahodovým lekvárom. :))) mňam. A ozaj, skladujte ich v chladničke v zavretej krabičke.

Write A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.