Tiramisu to je sen, to vám povieme… :)
A keď poznáte niekoho kto ľúbi tiramisu ako my a práve oslavuje, tak mu spravte túto tortičku…
A viete čo? Keď nikto neoslavuje, tak si ju spravte aj tak.. len preto že môžete.. :P


Cesto

120g kryštálového cukru

4 vajíčka veľkosti M

Štipka soli

120g hladkej múky

 

Plnka

300g mascarpone

2 žĺtky

100g krupicového cukru

1 polievková lyžica Amaretto, alebo iný alkohol

Poťahová Plnka

250g mascarpone

250g tvarohu jemného

120g bielej čokolády

60g šlahačkovej smotany

Ostatné

100ml Silné Espresso

Jahody

Holandské kakao

Čokoládové hobliny

 

  • Toto cesto, to vám je zázrak. 3 ingrediencie a nafufňá sa vám to jak svet, ale pekne poporiadku poďme. Vajká vyberieme z chladničky cca 30 minút predtým ako začneme pripravovať cesto, aby dosiahli izbovú teplotu. Však chúďatká aby šok nedostali keď ich začneme šlahať. :)
  • Rúru predhrejeme na 170 stupňov a vymažeme si maslom a vysypeme múkou 19cm formu na pečenie.
  • Vajká dáme šlahať do mixéra na vysoké obrátky spolu s cukrom a štipkou soli na cca 15 minút. Áno tak dlho sa tam chúdence budú trieskať o steny misky, ale pre krásu treba trpieť a presne po tých 15tich minútach sa vám v miske objaví veľký nafufňaný krásny oblak z vajok. Do tohto oblaku potom po častiach zľahka a opatrne primiešavame múku.
  • Zmesku vylejeme do formy a neuťapkávame, nevyrovnávame povrch, proste sa radšej ani nechýtame, len ho silou vôle premiestnime do rúry na cca 40 – 50 minút. Hlavne neotvárajte počas pečenia rúru nedočkavci. Po dopečení vypnite rúru, vložte do dvierok varechu a nechajte ešte vnútri 10 minút.
  • Následne vyberieme a korpus vyklopíme hore dnom a samozrejme necháme úplne vychladnúť. :)
  • Zatiaľ si pripravíme krémy. Na prvý krém si šupneme nad paru žĺtka s cucu a šlaháme neustále cca 5 minút do mierneho zhustnutia. Žĺtkový krém necháme vychladnúť a pomaly primiešame Baileys a mascarpone. Vložíme do chladničky, až kým nieje korpus pripravený na plnenie.
  • Na prípravu druhého krému (poťahového) si najprv urobíme čoko ganache. Šupneme nalámanú čokinu do sklenenej misky. Na oheň šmaríme smotanu a zohrievame až do bodu tesne pred varoom, pokiaľ sa nám po okrajoch nezačnú tvoriť mini bubličky. Smotanu vylejeme na čokinu, chvíľu necháme stáť a potom vymiešame do hladkého krému. V miske si zmixujeme na nízkych otáčkach mascarpone a tvaroh a následne primixujeme vychladnutý ganache. Šmaríme do chladničky. :)
  • Keď máme korpus vychladnutý, rozrežeme ho na 3 časti. Pripravíme si espresso a poďme plnniť. Časť poťahového krému si šupnite do zdobiaceho vrecúška s okrúhlou špičkou. Prvý korpus lyžičkou rovnomerne polejte kávou. Zoberte zdobiace vrecko s poťahovou plnkou a nastriekajte po obvode krém, urobíte si peknú obruč. Do vnútra obruče rozotrite Krém 1 a na vrch poukladajte jahody. Pricapnite korpus 2 a postup oakujte. :)
  • No a potom už len pricapnúť korpus č.3 a celú tortu kolem dokola potrieť poťahovou plnkou. :) Obsypte ju krížom krážom kakaom a dozdobte čokoládovými hoblinami. :) A teraz tá najťažšia časť, čakať najlepšie cez noc, pokiaľ tortička pekne presiakne krémami a bude pripravená na papanie. ;)

2 komentáre

  1. Dobry vecer, aky priemer tortovej formy pouzit prosim?Dakujem

Write A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.