Konečne som sa dostala k spísaniu tohto receptu, ktorý pre vás vlastne vymyslel môj frájo. Pamätám si, že som mu volala čisto zúfala.. a to on už sa za ten krátky čas naučil, že keď pečiem a popritom cítiť zúfalstvo z môjho hlasu, tak treba utekať alebo po mne šmariť tabuľku čokolády.. Takže som mu volala, že ja vlastne len viem, že chcem nejaký jesenný recept a neviem, čím tie moje tartaletky naplniť, na čo on zahlásil že predsa gaštanový krém…. no a od tej chvíľe to bolo jasné. Lebo ja keď som bola malá, milovala som gaštanové jazýčky a aj tú kopu gaštanového pyré, pod ktorou sa skrývala šľahajda.. takže tieto tartalety sú vlastne takou modernou formou môjho gaštanového detstva… :) A teda prvý recept na blogu od môjho frája.. :D


Cesto na tartaletky

480 g múky

240 g masla

Štipka sušenej vanilky

štipka soli

180 g práškového cukru

40 g mletých mandlí

100 g vajíčok

Čokoládový krém

150 g čokolády

70 g Baileys alebo smotany na šľahanie

Gaštanový krém

250 g gašťanového pyré

250 g mascarpone

100 g smotany na šľahanie

Šľahačka

100 g smotany na šľahanie

1 struk vanilky


  • Ako prvé si pripravíme maslové cesto. Zmiešame múku, sušenú vanilku, štipku soli, mleté mandle a práškový cukor.
  • Do sypkej zmesi pridáme maslo izbovej teploty nakrájané na menšie kúsky a vajíčka. Vypracujeme kompaktné cesto, ktoré vytvarujeme do placky a zabalíme do potravinovej fólie. Necháme hodinu odležať v chlade.
  • Po hodine cesto vyberieme a na pomúčenej doske vyvaľkáme pod fóliou na cca 3 mm. Plníme ním tartaletkové formičky. Do každej uložíme papier na pečenie na vrch cesta, nasypeme fazuľu a necháme cca 20 minút zachladiť. Pečieme v rúre vyhriatej na 180 stupňov cca 20 minút. Odstránime fazuľu a papier na pečenie a dopekáme cca 10 minút. Necháme vychladnúť a vyklopíme z formičiek.
  • Pokiaľ sa nám cesto pečie, vyšľaháme si vanilku so smotanou na šľahanie. Naplníme do silikónovej formy na ľad a necháme zamraziť. Ja som použila formičku na čoko bonbóny v tvare srdiečka.
  • Na čoko krém si zahrejeme bailey alebo smotanu na šľahanie a pridáme čokoládu. Keď je čokoška rozpustená, odstavíme a necháme vychladnúť.
  • Na gaštanový krém všetko spolu vyšľaháme dotuha a necháme mierne zachladiť.
  • Do každej tartaletky nalejeme čokoládovú zmes na dno a necháme zachladiť.
  • Keď máme šľahačku zmrazenú do každej tartaletky položíme do stredu šľahačkovú kocku a nastriekame zdobiacou špičkou gaštanový krém tak, aby bola šľahačková kocka prikrytá. Ak sa vám nechce pripravovať šľahačkové kocky, použite miesto toho ovocie alebo lekvár.
  • Skladujeme v chlade. :) Hotovka.

Write A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.