To, že milujem šaláty viete. Hlavne teda keď je v nich ovocie, mäsko alebo syr. :)

Čize keď sa mám priznať zelenina je to, čo mi na šalátoch chutí najmenej. Veru tak. Od malička som bola veľký zeleninový problém. Mala som také divné chute, alebo čo to bolo. Napríklad som milovala mrkvu a kaleráb uvarené v kuracej polievke. No keď mi doma naservírovali zeleninovú polievku s mrkvou a kalerábam, tak ju do mňa nedostali ani po hodine. Varená alebo pečená zelenina boli pre mňa nekonečným trápením, no surovú zeleninu som veľmi ľúbila. Nedeľné raňajky bez paradajky, reďkovky, mladej cibuľky alebo papriky neboli ono.

Detstvo som trávila veľa v dedovej záhradke a na olovrant som tlačila surový kaleráb alebo hrášok. No uvarený stav, to bola pre mňa nočná mora.
No a tento podivný vzťah k zelenine zostal vo mne prudko zakorenený. Zjem ju, to áno, ale nieje to nikdy pre mňa také potešenie ako sa napchávať jahodami alebo melónom. A teda celý môj zeleninový problém ústi do mega kreatívneho bloku, čo sa týka varenia so zeleninou. Musím sa veľa snažiť, aby ma zelenina nezačala nudiť a aby som ju jedla pravidelne.

Ďalší môj problém je v tom, že keďže moja zeleninová kreativita je na bode mrazu. Teda aspoň sa to k nemu blíži, tak kúpim pol kila špargle. Spotrebujem 8 ks a tým je pre mňa špargľa vybavená, takže na odpis, väčšinou zapadne prachom v chladničke. Proste už som ťa použila, končím s tebou. Čo je teda úplne mizerný prístup odomňa, ja viem, ale veľmi ťažko sa mi s tým bojuje..  :/

A čo som vlastne chcela tým povedať… alebo teda pome k pointe.. :D Pozerávame s mojím mužíkom veľa dokumentov a posledné dva, čo som videla boli o jedle, zdraví a celkovo našom prístupe ľudí a novej generácie k jedlu.. a teda keďže začať treba od seba, rozhodla som sa jesť viac zeleniny, učiť sa s ňou pracovať, variť a hlavne ju nenechávať po jednom použití zapadávať tým prachom v chladničke.. :D A keď chcete vedieť v čom teda táto moja výzva spočíva, tak návod je úplne jednoduchý. Kupujte v obchode potraviny, ktoré nepoužívajú na predaj krásne vyblýskané obaly. Zelenina, obilniny, ovocie, jednoduché produkty tzv. realfood. :) Jedlo pri ktorom výrobcovia nemajú nazvyš peniaze na mega marketing svojich produktov. Aspoň do určitej miery máte zaručené, že pôjde o kvalitné produkty. :) A ako ja vždy hovorím, všetko s mierou. Pretože na to, aby vám nové návyky vydržali dlhodobo, musíte byť hlavne vy v pohode. Takže ak vás chytí neovládateľná chuť na magnum… (ako mňa dnes), kľudne si ho dajte.. Ja som dnes síce odolala, teda vlastne úprimne sa mi nechcelo len kvôli nemu trepať v tomto teple do obchodu.., ale keď naňho najbližsie natrafím, isto si ho dám.. :D TAK!

A ešte som chcela ten recept na šalát… :))))


         (2 osoby)

 • 2 hrste polníčka
 • 8 ks zelenej špargle
 • hrsť bulguru
 • 1 mozarella
 • 8 plátkov sušenej šunky
 • 5 jahôd
 • pol malej cukety
 • olivový olej
 • tekvicový olej
 • semiačka
 • Keďže už do názvu som šupla, že to bude rýchly šalát, tak poďme na to šup šup. :) Pripravíme si bulgur. Prepláchneme a v pomere 1:2 (Bulgur: voda) dáme variť. Ja som si rovno vodu osolila. Ak chcete, môžete pridať aj vaše obľúbené korenie.
 • Špargľu odseknite cca 2 cm odspodu a spodky jemne očistite. Ja pokiaľ je mladá, tak ani nečistím, nešúpem, len sa zbavím tých spodných dvoch cm cca. :)
 • Na pavici s kvapkou oliváča som si opiekla sušenú šuňu, v tom výpeku ogrilovala narýchlo špargľu a cuketu.
 • Do misky šupla polníček, pridala uvarený bulgur, zeleninku na drobno nakrájanú mozarellu a kúsky jahôd. Na záver poliala oliváčom a tekvicovým olejom a pred podávaním posypala semiačkami. :)
 • A ak hladáte recept na semiačkový chlebík, jeden skvelý má u seba My cooking diary :)

Write A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.