Veni, Vidi, Amavi…

Kto čítal môj predchádzajúci článok o cestovaní v počte 1 kus, už vie, že do Ríma som sa vybrala sama.

Celý deň som bola v strese ako to len ja dokážem. Som na to expert. Hlavou mi ide katastrofický scenár ako z béčkového trileru..  Prídem na letisko, pravdepodobne sa bude snažiť nejaký pánko s igelitkou vyhodiť letisko do vzduchu, ak sa nepodarí, tak minimálne zhorí lietadlo do tla, prípadne ak nevýjde ani to tak zomriem, zablúdim, ukradne ma čudný ujo alebo teda minimálne nenájdem ubytko.  Miesto toho, aby som si teda hľadala spôsob ako sa dostať na svoje ubytko, pozerala som na upokojenie celý deň sitcom.

Na letisko som prišla ako správny stresman dve hodiny pred odletom. Ani o minútu skôr ani o minútu neskôr. Z Bratislavského letiska som letela prvý krát v živote. Vošla som do haly. Otočila sa tri krát do ľava, tri krát doprava, ešte raz sa pre istotu otočila okolo osi ako družica aby som zistila, že letisko je mega malé a ja sa za tie dve hodiny asi zbláznim od nudy. Sadla som si teda na lavičku, no ako správny hyperaktivko som sa po 5 minútach rozhodla, že sedieť je strata času a pôjdem sa teda dať skontrolovať, či nenesiem bomby, tekutiny alebo iné nebezpečnosti. Samozrejme ako skúsený nepoučiteľný letecký pasažier som na seba doma zase navešala všetky kovové predmety z domácnosti, takže som na kontrole pobudla nejaký ten čas. Predsalen to trvá pár minút, pokiaľ zo seba zhodíte opasok, čižmy, náhrdelníky, hodinky a iné somariny, ktoré bežne vôbec nenosím. No a potom to samozrejme trvá nejaký ten čas na seba znova navešať.

Takže vybavená stále ostáva viac ako hodina času. Schmatla som teda chai latte, usadila sa, vyložila nohy na kufor a v tom momente to prišlo.. Sedela som tam ako kôpka nešťastia, sama s myšlienkami, ktoré sa zrazu valili na mňa z každej strany.. jedna za druhou, zrazu neboli zákazky, nebolo nič, čo by ich rozptýlilo.. tak som otvorila svoju vyfasovanú mapu… nie neotvorila.. to by spravilo moje zodpovedné ja.. ja som tam ostala sedieť a kukať do blba..  :)

A keďže mi prišlo niekoľko otázok, čo kde a ako v Ríme.. tak spisujem moje poznatky, ktoré som samozrejme nenadobudla ja sama, ale keďže som moták prvého stupňa boli, mi poskytnuté, nakreslené a dopodrobna vysvetlené.. :))

Preprava a ubytko

Do Ríma som letela Ryanairom priamo z Bratislavy na Ciampino. Letenky som kupovala na poslednú cvhíľu, keďže to bolo spontánne rozhodnutie, no napriek tomu sa mi ich podarilo kúpiť za celkom prijateľnú cenu cca 80 eur. :)

Z letiska sa dostanete do mesta busom Terravision, lístky môžete kúpiť priamo na letisku alebo online. Ten vás vysadí na hlavnej stanici. Keďže som sa presúvala dosť neskoro v noci, odtiaľ som sa po krátkom blúdení a po natrafení na pár podivných ľudkov, rozhodla pre taxi. Pre mňa super voľba, ujo ma vysadil pred ubytkom, platiť sa dalo kartou a vyšlo ma to do centra na nejakých 9 evri.

Ubytovanie som na odporúčanie môjho radcu zvolila blízko Piazza Navona a naozaj to bola skvelá voľba..Ani raz som nepoužila autobus, všade som sa dostala veľmi rýchlo po vlastných.. takže ak sa chcete túlať mestom, mať na skok všetky známe veci, ktoré treba v Ríme vidieť a večer si kedykoľvek vybehnúť na kávu alebo kopec zmrzky do rušných uličiek, určite bývajte v centre.

Čo v Ríme vidieť za 3 dni

Takže nebudem to naťahovať a rozpisovať sa, čo všetko v Ríme vidieť, lebo to už určite všetci viete a teda spíšem len môje highlighty a ako sa ako tak vyhnúť davom. :)

Prvý deň som sa nasmerovala okuknúť smer Forum Romanum a Colosseo. Odporúčam si kúpiť online, ešte pred príchodom, lístky “Skip the line”. Nemusíte tak stáť v rade, ale na drzovku sa môžete predbehnúť, pripravte sa ale na kontroly, tým sa nevyhnete.. :) Ja som na miesto vyštartovala skoro preskoro, a tak som si okrem rannej prechádzky užila dokonalý východ slnka za Colosseom a absolútne ľudoprázdno. Forum Romanum odštartovalo moju zaľúbenosť do Ríma.. strávila som tam cez 3 hodiny prechádzaním sa, fotením a premýšľaním. Pre mňa naozaj čarovné miesto, na ktoré som sa musela ešte vrátiť a vychutnať si ho aj pri západe slnka. A už teraz viem, že keď sa v Ríme znova niekedy ocitnem, určite budú moje kroky smerovať tam.

Priznám sa, že Colosseum ma zvnútra nenadchlo tak, ako zvonka..neviem čím to bolo, možno len zlá konštalácia hviezd.. :) No večerný vysvietený pohľad je čarovný.. presedela som tam na múriku asi hodinu.. :)

Odtiaľ som sa vybrala smer Isola Tiberina, čo je jediný mini ostrov na rieke Tiber v Ríme. Má tvar loďky a s brehom je spojený dvoma mostami. V súčasnoti je plný ľudí, no v minulosti sa mu ľudia vyhýbali.. združovali sa na ňom len vážne chorí.. Neskôr na ňom vybudovali chrám boha lekárstva a nemocnicu, ktorá si tam fičí až dodnes.. :)

Odtiaľ som sa pomaly presunula do úzkych uličiek Trastevere, v ktorých sa dá motať naozaj hodiny.  Odporúčam navštíviť hlavne podvečer, kedy to tam žije v reštikách a baroch. :)

Ďaľší deň som venovala Vatikánu a jeho múzeám.. pôvodne som chcela Vatikán obísť, no nakoniec to bol jeden z najkrajších zážitkov. Začala som ranným výstupom na kupolu Baziliky sv. Petra, kde som skoro vyplula dušu a kolená mi odišli tatam.. :)))) Fakt som cestou na striedačku nadávala ako chorá vrana a zároveň sa tešila ako malé decko.. Keďže ma fešní ujovia pustili ešte 10 minút pred otvorením, užila som si ranný výhľad úplne sama. Odtiaľ som zbehla dole do Baziliky, tú som myslela, že budem mať vybavenú za pár minút, veď tam nie je čo… omyl… hodinu.. áno hodinu som tam stála, kráčala, sedela, čumela úplne ohromená a obdivovala.. nádhera..   A teda ak sa chystáte navštíviť Baziliku a zvládnuť výstup hore, určite choďťe skoro skoro ráno, ináč sa budete musieť pripraviť na dlhočizné točiace sa rady ľudí čakajúcich na vstup.

Odtiaľ som sa presunulu do Vatikánskych múzeí, ktoré taktiež prekvapili a očarili.. za 4 hodiny som sa premotkala až k Sixtínskej kaplnke, ktorá už bola naprataná ľuďmi až po strop, takže nejako extra som si ju neužila.. za to múzeá boli topka.. staré mapy, sochy, obrazy.. všetko v obrovských veľkostiach.. Ja teda odporúčam určite nevynechať múzeá, kúpiť online „Skip the line“ lístok a zobrať si aj audio sprievodcu.. :)

Odtiaľ moje kroky smerovali ku Castel Sant Angelo, vnútri som nebola, no most je úžasný a odporúčam vrátiť sa naň a pozrieť si západ slnka nad Vatikánom.

Tretí deň ostal na centrum a veci ako Fontána di Trevi, Piazza Navona, Španielske schody, Piazza del Popolo a neskutočný Pantheon. Pantheon je zvnútra šokujúco krásny a myslím, že za to môže najmä monumentálnosť vnútorného priestoru, dokonalá výzdoba a obrovská kupola s 9 metrovým kruhovým otvorom, cez ktoré dovnútra prichádza denné svetlo.

 

Mne Rím učaroval, zaľúbila som sa až po uši a nechala som tam časť svojho srdca.. Večerné túlanie sa uličkami, vôňa kávy na každom kroku, pouliční umelci, pri ktorých sa nedá nezastaviť, to všetko mi napadá, keď niekto spomenie Rím. No hlavne sa mi s ním bude navždy spájať kopec emócií, ktoré som v sebe objavila pri túlaní sa uličkami.

Piškóta <3

11 komentárov

 1. Pingback: Rím, božské jedlo a blázniví Taliani. Pár tipov, kde sa ísť najesť a ktoré kaviarne navštíviť. - TANIN

 2. Ahoj Mata, tusim si ma inspirovala na cestu do Rima ??. Chcem sa opytat ci nemas konkretny tip na ubytko, ako pises v clanku v centre.

 3. stvoryzkuchyne

  Ahoj Kati, tak to som velmi rada. Ja som sa akurat znova odtial vratila :))) Tip na ubytko ti asi nema vyznam davat.. je tam toho naozaj kopec. Tentokrat som napriklad byvala cez Airbnb :) Hladaj v okoli Piazza Navona. :)

 4. Ako pozerám na tie fotky, mám chuť sa do Ríma vrátiť. Mimo sezóny. Sama. Bola som tam s kamoškou mesiac po tebe a teda takéto ľudoprázdno som nezažila ani zďaleka :D
  Z Vatikánskych múzeí mám vybudovanú tak akurát nenávisť k davom a hoci sme tam boli 30 min pred otvorením, nie len, že nás nepustili dnu skôr, ale stáli sme už asi v pol km rade. Takže rozhodne tiež odporúčam kúpiť si lístky vopred. My sme tie naše po 2 hodinách čakania v rade takmer bez pohnutia sa vpred kúpili od „šmelinára“ za 35 €, pričom vstup stojí 17 €. Tiež odporúčam neísť do Ríma pred sviatkom. Akýmkoľvek. Pretože ak je sviatok, ten deň sú Vatikánske múzeá zatvorené. Predstavte si teda ten dav deň pred sviatkom. Niečo ako zábery z black friday z Ameriky. Zato samotný Vatikán a Bazili sv. Petra stáli za to. Neskutočný zážitok.
  Ešte by som možno dodala, že sa oplatí zadovážiť si Roma pass. My sme si kúpili 3-dňový za 38,50 €, jazdili metrom/busmi do zbláznenia (bývali sme pri Vatikáne, takže do centra sme sa vždy odviezli). Tiež sme vďaka tomu mali prednostný vtup do Collosea, Forum Romanum a do Anjelskeho hradu (nikde sme už ani neplatili, bolo to v cene Roma passu – 2 vstupy do akéhokoľvek múzea zadarmo. Okrem Vatikánu, samozrejme)

 5. Ďakujem za skvelé informácie. Akurát sa chystáme do Ríma, určite informácie využijeme. Ešte chcem pochváliť fotky. A rada by som sa spýtala na čo fotíš?

 6. stvoryzkuchyne

  Ahoj Veron..to sa velmi tesim ze infosky pomohli :) zavidim vylet…Rim je dokonaly :)
  A fotim na canon 5d mark 3… zrkadlovka :) Ale casto au na telefon.. ;)

 7. Krasne fotky a super clanok, Rim mame v plane ale odradza ma to kvantum ludi, ako sa da tomu vyhnut? Kedy je ten spravny cas ist?;) dakujem!

 8. stvoryzkuchyne

  No ja som bola na konci januára a bolo to super čo sa týka počtu ľudí…a este som aj vychytala super počasie.. na slnku bolo 23 stupňov :)))

Write A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.