Tento rok som sa úplne opustila cez sviatky. Boli dni kedy som mala na raňajky koláčiky (veď ste videli) na obed koláčiky a na večeru čo? Koláčiky :D No a viete čo je najhoršie na takomto opustení? Vyhrabať sa potom z neho!
Takže od dnes koniec koláčikom.. teda akože nie navždy..len akože nie ako celodenné menu! A začím papať ako človek.. čo pre mňa povedzme si pravdu ..neznamená diétne, ale hlavne pestro a v rozumných množstvách 🙏🖤
No a keď sa ľúbite a tiež si radi doprajete, ale s rozumom, tak nech sa páči vyskúšajte tieto moje milované fokáče.  Najlepšovejšie sú…čo si budeme klamať..


 • 400 g hladkej múky
 • 1 sáčok sušeného droždia
 • 260 ml vody
 • 2 ČL soli
 • 2 PL olivového oleja + ďalší na pokvapkanie
 • ingrediencie na obloženie… (paradajková omájda, prošúto, mozarella, olivy, cibuľka, sušené paradičky.. čo vám srdce žiada)
 • Príprava je jednoduchá… veď čo si budeme život komplikovať no nie?
 • Takže pripravíme si cesto.. šmaríme do misky múku, soľ, sušené droždie, teplú vodu a 2 PL oliváču. Premiesime. Najlepšie je ak si to za vás odmaká robot.. lebo však nekomplikujeme si život… ja som to tam nechala cca 5 minút.
 • Cesto premiestnime do misky vytretej oliváčom, potrieme aj na povrchu a necháme kysnúť na teplom mieste cca hodinku.
 • Po hodinke cesto vyberieme.. Buď si ho rozdelíte na menšie časti a len jemne prstami roztlačíte do požadovaného tvaru alebo ja som ho raz napratala aj do veľkej tartovej formy, ktorú som si potrela oliváčom.
 • Cesto buď len postláčame kade tade prstami a natlačíme do jamiek paradajky, šuňu alebo olivky aaalebo ja som si fokáčky potrela paradajkovým pyré a obložili ako pizzu. Takto dozdobené fokáče necháme ešte pol hoďku podkysnúť. Na záver pokvapkáme oliváčom, posolíme a pečieme v rúre vyhriatej na najviac ako sa vám dá.. :) Pečieme cca 20 – 25 minút. Tak aby boli na povrchu do zlata. Aaaa nezabudnite ešte pred podávaním pokvapkať trochu oliváčom a poslať mi foto nech slintám. ;)

focaccia
focaccia
focaccia

4 komentáre

 1. Dobrý den, kolko čerstvého droždia by som mohla použiť namiesto suchého? Ďakujem

 2. stvoryzkuchyne

  Dobrý deň Táňa.. na 500 g múky sa používa 7 g sušeného droždia alebo 21 g čerstvého.. ♥

 3. Toto je hruba (american style) pizza, nie focaccia.

 4. stvoryzkuchyne

  Pekný deň Peti.. :) je to focacciove cesto, ktoré bolo v strede viac uťapkané a nerobila som doňho po celej ploche jamky prstami. Do focaccioveho cesta ide olivový olej, ktorým sa potom ešte focaccia aj pred pečením polieva.. Cesto pri pečení zospodu nasiakne a vytvorí chrumkavú kôrku nasiaknutú olejom. Samozrejme rozdieľ medzi pizzovym cestom a focacciovym je minimalny a od rodiny k rodine a kuchara ku kucharovi sa líši.. :) Rozdieľ je aj keď ho upečieme vo forme alebo len tak capnuté na plech.. Každopádne.. či už to budeme volať pizza, focaccia alebo chutný slaný koláčik, odporúčam vyskúšat.. je vynikajúci.. ;)

Write A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.