Travel often; getting lost will help you find yourself.

Ja viem trvalo mi to neskutočne dlho.. ALE.. dostala som sa k tomu.. Alebo…aby som bola presná krvpotne som sa dokopala k tomu, aby som konečne dokončila druhú časť článku z Faerských ostrovov… :)

A teda, ak sa chystáte navštíviť tento raj na zemi, alebo nad tým minimálne premýšľate, dala som pre vás dokopy 7 základných infošiek o Faerských, ktoré vám môžu pomôcť pri plánovaní alebo pri ich samotnom poznávaní..

1.  Ako sa na Faerské ostrovy dostať?

S Maťkou sme strávili doslova dni hľadaním nejakého výhodného spoja, ktorý by nebol finančne extrémne náročný. Dokonca som sa snažila nás prepraviť na ostrovy trajektom.. ale nie.. Najvýhodnejšie to predsa len bude letecky. Na Faerské lieta pravidelne spoločnosť Atlantic Airways.. jediným problémom je, že nelieta ani z Bratislavy, ani z Prahy a ani z Budapešti. Takže si budete musieť nájsť v prvom rade nejakú lacnú letenku do mesta z ktorých lieta a potom už len šup nasadnúť na lietadlo a odviesť sa na očarujúce Faerské ostrovy.

Odporúčam všetkymi 10timi Kodaň, ktorá ma očarila na prvý šup… :) V Kodani si spravte krátku gastro poznávačku a potom hor sa do prírody za dobrodružstvom..

2.   Ubytko a internet

My sme na Faerských využili Airbnb v dedinke Hósvik a vôbec sme neľutovali. Dokonalý výhľad na hory a prístav z druhej strany. Odporúčam hľadať si ubytovanie na prvých dvoch ostrovoch, aby ste to nemali ďaleko od letiska a taktiež, aby ste to mali na ostatné ostrovy ako sa vraví.. čo by kameňom dohodil. My sme zakotvili na ostrove Streymoy. Prileteli sme neskoro večer a hlavne po tme a ako sme po prílete zistili aj bez internetu, keďže Faerské spadajú do zóny s najdrahšími dátovými prenosmi a zaručene nespojazdniteľným internetom.

Takže rada do života… poriadne si pozrite na mape, kde máte ubytko, aby ste nedopadli ako dve trubky zo Slovenska.. :)) Nám sa podarilo bez GPS, podľa čuchu a za pomoci milej tetušky z pumpy dostať do našej dedinky.. následne sme sa rozhodli brázdiť ulice a hľadať náš domček.. to nás po cca 5tich minútach bez úspechu prestalo baviť a tak sme zakotvili na parkovisku a čakali či nás osvieti.. no a osvietilo.. presnejšie nás osvietilo prichádzajúce auto, na čo sa Maťka ako to len ona vie rozhodla bežať za autom a vykrikovať v pravidelných intervaloch “heeeeeeeeeeeelp”.. .ako sa po minúte a neistom úsmeve smerom ku mne ukázalo, Faerské ostrovy sú predsa len malé a v aute sedel syn našich ubytovávateľov… :)))

A tak teda dôležitá info pre všetkých internetuchtivých a instragramových závislákov… keď prídete na Faerské, kúpte si SIMku s dátami.. Stojí v prepočte cca 10 eur, máte tam 2 GB netu, nejaké volania a zoženiete ju priamo na letisku (pozor len v rozumných hodinách, nie večer) alebo v hlavnom meste.

3.    Doprava po ostrovoch

Faerské ostrovy sú tvorené 18timi základnými ostrovmi. Najväčšie ostrovy sú prepojené tunelmi alebo mostami, takže sa dokážete po ostrovoch pohybovať takmer bez obmedzenia a navyše veľmi rýchlo, keďže rozlohou sú maličké. Na zvyšné menšie ostrovy premávajú trajekty.

My sme si prenajali autíčko cez Unicar.fo, spokojnosť maximálna. Auto nás čakalo zaparkované na letisku, dokonca s mapami a vodou. :) V cene sme mali započítaný aj jednorázový prechod tunelom tam a späť, ktorý spája ostrov Vagár a Streymoy. Hoci na ostrovoch premávajú aj autobusy, predsalen auto bude slobodnejšia voľba a umožní vám spoznávať ostrovy bez obmedzenia.

Cesty na Faerských sú extrémne úzke v porovnaní s našimi, cca tak presne na jedno auto… ale nebojte sa, šoféri sú vycvičení a ohľaduplní. Každých pár metrov máte priestor, kde sa môžete navzájom vyhnúť. Každopádne prežili sme my, prežijete aj vy.. :) A ak milujete šoférovanie ako ja, verte mi, že Faerské sú šoférske nebo… kľukaté cestičky, máličko áut, priam neuveriteľne očarujúce výhľady a hudba.. ozaj.. nezabudnite si zobrať USB plné vašej obľúbenej hudby, keďže v aute strávite dosť veľa času presunmi po ostrovoch.. :)

4.   Ovce a zvieratá

Vedeli ste, že na Faerských ostrovoch je viac oviec ako samotných obyvateľov? :) Verte tomu, že to pocítite. Ovce sú všade.. naozaj všade.. na lúkach, na kopcoch, na cestách.. Hlavne na cestách.. takže pri šoférovaní pozor. Z ciest sa im moc nechce a keď sú v prevahe, dokážu sa proti vám spolčiť v tajnom ovčom spolku a obklúčiť vás. Ak sú po ruke iné zvieratá.. napríklad husi.. zaručene sa do tajného spolku pridajú a vy sa autom nepohnete… :))) Hovorím z vlastnej skúsenosti… ;) Takže hlavne pozor.. a pomaly..

5.    Nevyspytateľné počasie

Keď sa povie nevyspytateľné počasie väčšina z nás si predstaví pol dňa slnko, pol dňa dážď. Tak si to teraz znásobte cca 20 krát a máte predstavu o počasí na Faerských. :) Počasie sa mení cca každých 5 minút. Môže sa v priebehu pár minút preklopiť zo slnečna, na prietrž mračien, silný nárazový vietor, dúhu a nakoniec znova slnko s dažďom dokopy. :) Základom je nenechať sa odfúknuť, nenechať odfúknuť dvere auta a mať v aute aspoň dve sady na prezlečenie a náhradné topánky.. ak všetko toto máte, ste v suchu.. doslova.

Teplota sa celý rok pohybuje tesne nad nulou, v letných mesiacoch môže vystúpiť až na neuveriteľných 10 stupňov. Jednoducho rátajte s tým, že Faerské vás objímu tuho svojou poriadnou drsnou severskou prírodou.. aj počasím.. :) Červeným nosom na fotkách sa nevyhnete a dovolím si povedať, že ak sa vám podarí vyhnúť zablateným zadkom, máte môj rešpekt.

6.    Turizmus na Faerských ostrovoch

Faerské ostrovy sú rajom na zemi. Nedotknutá dokonalá príroda, úžasné scenérie a málo ľudí…zatiaľ..  Turizmus sa tu rozvíja naozaj pomaly. Je to cítiť na službách, aj na domácich obyvateľoch.

Rátajte s tým, že turistické spoty a túry sú zatiaľ veľmi slabo označené, a tak vám neostáva nič iné, iba si dopredu podrobne naštudovať trasy a dúfať, že známe miesta nájdete. Reštaurácie alebo kaviarne po brázdení ostrovmi neočakávajte. My sme žili na snackoch zo supermarketu a podarilo sa nám objaviť mini pizzeriu blízko nášho ubytovania, ktorá mala otvorené aj neskôr večer. :) Takže večer doplňte zásoby jedla v supermarkete a cez deň brázdite prírodou..

No a jedna poznámka na záver.. keďže Faerské sú jedna veľká lúka pokrytá kopcami s rozprášenými domčekami kade tade, ľahko sa môže stať, že sa dostanete na súkromný pozemok bez toho, aby ste preliezali plot alebo vylamovali dvere… ;) My sme sa takto prebrodili cez súkromný vodopád v dedinke Saksún a potom sme mali pol hodinovú zábavku s pánom domácim, ktorý nám zablokoval auto, nútil nás vymazať fotky a vyhrážal sa nám políciou… na záver sme si v prímerí vypočuli príbeh o tom, ako sa z Faerských ostrovov stal Disneyland a domácim sa nepáči príval turistov. Takže ak budete objavovať, tak s rešpektom a opatrne aby ste neblúdili po súkromných vodopádoch ako my.. ;)

7.   3 dni naozaj nestačia

No a posledná rada odo mňa na záver.. vyberte sa na Faerské aspoň na týždeň. Hoci sú ostrovy maličké a rýchlo sa dostanete z jedného konca na druhý, tých miest na objavovanie je viac než dosť a teda za tri dni ich nestihnete obehnúť ani v tom najkrajšom sne.. :)

Navyše mnohým výhľadom predchádzajú v priemere 1-2 hodinové túry člapotajúcimi lúkami, takže ak si chcete užiť Faerské na 100%, s rýchlou autoturistikou nerátajte.. :)

A ak hľadáte tipy, ktoré spoty určite navštíviť a nevynechať, celý náš itinerár nájdete na u Maťky na blogu… :)

Faerské sú láska… podmania si vás svojou krásou a drsne sa vám prebojujú až do srdca… Pristihnete sa ako v tichosti pozorujete ich pôvab, ako sa zrazu usmievate na každom kroku a pri odchode nechávate časť seba na mieste, ktoré poznáte len pár dní… Odchádzate s pocitom, že sa tam raz musíte znova vrátiť a nájsť tam kus seba.. <3

2 komentáre

Write A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.